Założona jako zakład jubilerski firma wraz z wynalezieniem węża metalowego przyczyniła się do powstania nowej gałęzi przemysłu, awansując do roli innowacyjnego partnera klientów reprezentujących branżę motoryzacyjną i wytwórczą, a także lotnictwo i kosmonautykę. Obecnie firma rozrosła się do grupy przedsiębiorstw, która charakteryzuje się dużą motywacją do dalszego rozwoju.
Heinrich Witzenmann wspólnie z Louisem Kuppenheimem zakładają fabrykę biżuterii. W roku 1861 firma zatrudnia już 60 pracowników, zaliczając się do najważniejszych przedsiębiorstw zagłębia złotniczego w Pforzheim.
Rok 1877 przyniósł powstanie nowej, paryskiej fabryki biżuterii, we współpracy z Eugènem Levavasseurem.
Wzorując się na konstrukcji łańcuszka typu „gęsia szyja” Heinrich Witzenmann i Eugène Levavasseur projektują w równym stopniu wytrzymały, co elastyczny wąż metalowy.
W sierpniu 1885 r. zostaje on opatentowany we Francji i w Niemczech.
Heinrich Witzenmann liczył już 60 lat, gdy porzucił dochodowy interes jubilerski, by poświęcić się całkowicie nowemu rodzajowi działalności.
W dalszych latach opracował wszystkie istotne profile do produkcji węży, które do dzisiaj zachowały swoją techniczną aktualność.
Witzenmann dostatecznie wcześnie, wykazując się przy tym dużą dalekowzrocznością, w 1899 r., zapewnił sobie prawa do marki HYDRA®. Tę międzynarodową i rozpoznawalną nazwę wybrano z uwagi na to, że wytrzymałe węże metalowe swoim wyglądem przypominały mitologicznego potwora. Dzisiaj HYDRA reprezentuje szeroką paletę produktów przemysłowych, należąc jednocześnie do najstarszych, nadal aktywnych marek w Niemczech.
W epoce niepotykanej dotąd wiary w możliwości techniki pojawiały się coraz to nowe, czasami zaskakujące pomysły na wykorzystanie elastycznych, metalowych elementów. Elementy do chłodzenia głowy, twarzy i karku zaprojektowane przez wiedeńskiego profesora dr. Gustava Gaertnera miały przynosić ulgę w bólach głowy odczuwanych przez chorych na tyfus lub, po zintegrowaniu z hełmem korkowym, ochładzać podróżnych przebywających długie dystanse.
Grupa Witzenmann do dzisiaj produkuje węże ochronne znajdujące zastosowanie w technice medycznej – np. w urządzeniach laserowych czy chirurgii małoinwazyjnej.
W roku 1920 Emil Witzenmann, syn założyciela firmy, zgłasza wniosek o udzielenie patentu na kompensator do węży metalowych. Z czysto technicznego punktu widzenia chodziło tu o szczelny, posiadający duże wymiary wąż z możliwością ograniczania swobody ruchów.
W latach 30. do węża metalowego dołączył nowy element funkcjonalny w postaci metalowego mieszka. Ta zasada konstrukcyjna do dzisiaj stanowi podstawę budowy kompensatorów metalowych.
Na ten rok datowany jest formularz zamówienia dokumentujący nawiązanie współpracy z marką VW. Volkswagen zamówił wówczas 300 000 węży metalowych, jako elementów nagrzewających do zaprojektowanego przez Ferdynanda Porsche modelu opatrzonego oznaczeniem VW Typ 1. W tamtym okresie Witzenmann był już znaczącym dostawcą części samochodowych, a od 1935 r. pod marką Vibraflex i Vibratube wytwarzał standardowe komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego. Witzenmann wyprodukował również części do kilku prototypów garbusa.
Uruchamiając w 1970 r. produkcję mieszków membranowych, Grupa Witzenmann otworzyła się na nowy, przyszłościowy obszar działalności związany z technologią próżniową, lotnictwem, kosmonautyką, techniką medyczną oraz budową armatur specjalnego przeznaczenia.
W latach 90. nastąpiło wyspecjalizowanie się w produkcji części motoryzacyjnych oraz rozwój na rynku międzynarodowym. Lokalizacje znajdujące się w niewielkiej odległości od klientów oraz wysokie kompetencje inżynierskie sprawiają, że Grupa Witzenmann szybko staje się najchętniej wybieranym partnerem i zaufanym, wieloseryjnym dostawcą producentów samochodów.
Cała załoga wraz z członkami rodziny założyciela i licznymi gośćmi ze świata polityki, biznesu oraz życia publicznego świętuje 150-lecie istnienia firmy Witzenmann.
„Managing flexibility“ staje się nowym mottem przedsiębiorstwa i wyraźnie nakreśla kierunek jego przyszłego rozwoju.
Kolejny jubileusz. Przed 125 laty Heinrich Witzenmann wynalazł wąż metalowy, zainicjował powstanie całkowicie nowej branży przemysłu, a tym samym rozpoczął trwającą po dziś dzień historię sukcesu swojej rodzinnej firmy.
Obchodzony jubileusz został przez nas uczczony między innymi emisją okolicznościowego znaczka pocztowego.
Całe przedsiębiorstwo znajduje się w przełomowym okresie – nowe technologie wkraczają do każdego obszaru życia. Coraz większą rolę odgrywają też cyfryzacja i globalizacja. Grupa Witzenmann podchodzi do tych wyzwań odpowiedzialnie, starając się działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Chętnie poświęcimy czas na rozmowę i indywidualne udzielenie odpowiedzi na wszelkie pytania.
Prosimy o przesłanie zapytania za pośrednictwem formularza kontaktowego. Odpowiemy w najkrótszym możliwym czasie.